bbps Inter School Activities

Inter School Activities

INTER SCHOOL TOURNAMENT 2023-24  (Individual)

 

DateName of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
20-11-2023 To

21-11-2023

 

Athrav Singh

Class III

Raman Munjal Vidya Mandir School Sidhrawali Gurgugram HRUnder 7 Boys

Chess

RMVM Inter School Sports Fiesta 2023Ist

Position

20-11-2023 To

21-11-2023

 

Dhiren Gothwal

Class VI

Raman Munjal Vidya Mandir School Sidhrawali Gurgugram HRUnder 17

Boys

Tennis

RMVM Inter School Sports Fiesta 2023IInd   Position
20-11-2023 To

21-11-2023

 

Naisha Verma

Class VII

Raman Munjal Vidya Mandir School Sidhrawali Gurgugram HRUnder 17 Girls

Badminton

RMVM Inter School Sports Fiesta 2023  IInd

Position

20-11-2023 To

21-11-2023

 

Vairaj Sogerwal

Class IV

Raman Munjal Vidya Mandir School Sidhrawali Gurgugram HRUnder 11 Boys

Chess

RMVM Inter School Sports Fiesta 2023IIIrd   Position

INTER SCHOOL TOURNAMENT 2023-24  ( Teams Games)

 

Date

 

Name of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
20-11-2023

 

School TeamRaman Munjal Vidya Mandir School Sidhrawali Gurgugram HRUnder 17 Boys

BasketBall

RMVM Inter School Sports Fiesta 2023IInd   Position
20-11-2023

 

School TeamRaman Munjal Vidya Mandir School Sidhrawali Gurgugram HRUnder 14 Girls

VolleyBall

RMVM Inter School Sports Fiesta 2023IIIrd   Position

DISTRICT LEVEL TOURNAMENT 2023-24  ( Individual)

 

Date

 

Name of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
04-11-2023

To

05-11-2023

Angel Chauhan

Class IX

Sportyzo Sports Academy Sec-65 Gurugram HRUnder 15,19

Girls Singles

Table Tennis

1st Progressive Open Table Tennis Tournament 2023IIIrd Position

STATE  LEVEL TOURNAMENT (SGFI)  2023-24  ( Individual)

 

Date

 

Name of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
06-11-2023

To

08-11-2023

Utsavi Sahu

Class V

Kurukshetra HaryanaUnder-11

Girls

Gymnastics

(Team Chamipnship)

SGFIIIIrd

Position

06-11-2023

To

08-11-2023

Utsavi Sahu

Class V

Kurukshetra HaryanaUnder-11

Girls

Gymnastics (All Rounder Chamipnship)

SGFIIIIrd

Position

06-11-2023

To

08-11-2023

Utsavi Sahu

Class V

Kurukshetra HaryanaUnder-11

Girls

Gymnastics (Floor Excercise)

SGFIIIIrd

Position

06-11-2023

To

08-11-2023

Utsavi Sahu

Class V

Kurukshetra HaryanaUnder-11

Girls

Gymnastics (B beam)

SGFIIIIrd

Position

17-11-2023

To

19-11-2023

Aarav Negi

Class VIII

Summer Valley School  DehradunUnder- 15

Boys

Table Tennis

Uttrakhand State Level Table Tennis Championship 2023Ist Position
17-11-2023

To

19-11-2023

Aarav Negi

Class VIII

Summer Valley School  DehradunUnder- 19

Boys

Table Tennis

Uttrakhand State Level Table Tennis Championship 2023Ist Position
17-11-2023

To

19-11-2023

Aarav Negi

Class VIII

Summer Valley School  DehradunUnder- 17 & Mens Singles

Boys

Table Tennis

Uttrakhand State Level Table Tennis Championship 2023IIIrd Position

CBSE NATIONAL TOURNAMENT 2023-24  ( Individual)

 

Date

 

Name of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
02-11-2023

To

05-11-2023

Utsavi Sahu

Class V

Chitrakoot International School Solapur Ahmednagar MaharashtraUnder-14

Girls

Gymnastics

(Artistics-Vaulting Table Event))

CBSEIIIrd

Position

20-11-2023

To

24-11-2023

Sreedatri Roy

Class XI

Nri Global Discovery School, BhopalUnder -19 Girls

Table Tennis

CBSEIIIrd

Position

CBSE NATIONAL TOURNAMENT 2023-24  ( Team Game)

 

Date

 

Name of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
20-11-2023

To

24-11-2023

Eshaan VII

Parsh Yadav VIII

Maulik Sharma VI

Aarav Negi VIII

Nri Global Discovery School, BhopalUnder-14 Boys

Table Tennis

CBSE1st Position
20-11-2023

To

24-11-2023

Sreedatri Roy XI

Prachi Mazumdar X

Ritisha Dutta IX

Sujata Yadav XI

Nri Global Discovery School, BhopalUnder- 19 Girls

Table Tennis

CBSE IIIrd  Position
20-11-2023

To

24-11-2023

Angel Chauhan IX

Kashvi Kalra IX Tanmayee Saha VIII

Sanjita Nirwal XI

Nri Global Discovery School, BhopalUnder-17 Girls    Table TennisCBSE Participation
20-11-2023

To

24-11-2023

Varya Jain VI

Avni V

Nitya Arora VIII

 

Nri Global Discovery School, BhopalUnder-14 Girls

Table Tennis

CBSEParticipation

 

NAL LEVEL TOURNAMENT 2023-24  ( Individual)

 

Date

 

Name of StudentVenueAge GroupName of TournamentResult
05-11-2023 To

08-11-2023

 

Vairaj Sogerwal

Class IV

VEB International School Jhamshedpur JharkhandUnder 09 Boys

Chess

36th National Under-09 Chess Championship17 Position

INTER-SCHOOL COMPETITION

SESSION 2023-24

 

SCHOOL NAME COMPETITION NAME DATEEVENTSPARTICIPANTS DETAILSRESULT
BBPS NTPC DARIPALI, ODISHA

 

 

 

 

WINGS 2023

 

April 25, 2023VoicestraOmya Pundir, Aditi Yadav (VIII D), Kashi Jain, Shivangi Gupta, Jiya Mohan, Aditi Jain (VIII A), Chaitanya (VII)1st Prize
PanormaChetanya  ( X B)1st Prize
BBPS BRIJ VIHAREXPRESSIONS 2023April 28, 2023RJ HuntKanika Choudhary (IV A )1st Prize
Bhashan PratiyogitaDaksh Sharama (VII C)1st Prize

 

SESSION 2022-23

  1. LITERATI – 2022 by AMITY – 46
DATEEVENTNAMEPOSITION
11-04-2022Shalok GayanAditi Yadav (VII D) Manaswini Jha (VII C)III

 

 

  1. AAGAAZ - 2022 by BBPS KHARGONE
DATEEVENTNAMEPOSITION
24-04-2022

 

 

1. All the World’s a Stage (Live)Kairavie Kapoor (VII B)III

 

 

2. Scientist in the Making (Live)

Reena Thapa (III B)         II
3. Ad Mad (Live)Dishani Papnai (I C)

 

II

 

  1. WINGS BY BBPS ODISHA
DATEEVENTNAMEPOSITION
30.04.22Nritiya ShreshthaJiya Mohan Katlu (VII)

Jahnavi Jha (VIII)

Aditi Singh (VIII)

Tanvi Singh (VIII)

Advika Nair (VIII)

 

II

 

GraffitiNitya Sri Gahlot (IV)III

 

Filmic ProReyansh Nirwal (V)

Aarav Mehta (V)

Hemakshi Agarwal (VI)

Pranshi Pandey (VI)

 

III

 

4 EXPRESSIONS  - 2022 BY BBPS BRIJ VIHAR

DATEEVENTNAMEPOSITION
30.04.22ClipixSoham Panda (IX)

Diya Maharishi (IX)

 

I

 

Quami TaraneSristi Jha (X)

Aayan Katayan (X)

Abhrodeep (X)

Madhavi (X)

Ekisha Sharma (IX)

 

II
Hasya Kavita VaachanAnika Jindal (PP)

 

III

 

 

Hello CO-COArshdeep Kaur (IV)

 

III
Live With ColourVaani Sharma (X)III

 

  1. PULSE 2022 by BBPS GANGARAM
DATEEVENTNAMEPOSITION
10.07.22

 

 

Simply StatisticalAman Sing (X)

Madhavi Sankhla

 

III

 

Mediative MelodiesLovy

Kyna Ghosh

Arsagya Singh

Nayasga Gupta

 

III
Swasthaya Bhawnam

 

Manaswini Jha (VII)

Maanit Gupta (VIII)

Akshita Dixit (VIII)

Netra Jaitly (IX)

Ekisha Sharma

II

 

  1. REVERBERATION 2022 by BBPS Noida
DATEEVENTNAMEPOSITION
15.07.22Math O ThanKayaan Shandilya (IV)

Aarav Mrhta (V)

Aditya Garg (IV)

III

 

 

  1. RAZZMATAZZ 2022 by SHERWOOD CONVENT SCHOOL
DATEEVENTNAMEPOSITION
15.07.22Colours of LifeDhruv Agarwal (VIII)

Maanit Gupta (VIII)

Nayasha Gupta (VII)

Kyna Ghosh (VI)

Tharuni (VIII)

Aditi Jain (VII)

Agastya (VIII)

Mumuksha (VII)

Manaswini Jha (VII)

Kartiki (VI)

 

I

 

Expressions of ColoursTanvi Singh (VIII)

Aditi Singh (VIII)

Navya Chupal (VIII)

Spraha (VIII0

Jiya Mohan Katlu (VII)

 

III

 

  1. RHAPSODY 2022 by BBPS INDRAPRASTH YOJNA
DATEEVENTNAMEPOSITION
18-07-2022

 

 

KrishnanjaliTharuni (VIII)

Janhavi Jha (VIII)

Anshul Jaglan (VIII)

Mumuksha (VII)

Aditi Jain (VII)

Amisha (VII)

Niyati Singh (VI)

Raghav (VI)

 

II
Get Your Dance ShoesViha Bhatia (PS)I
Desh Duniya Ki KhabrayAhaana Verma (V)II
Speak like a YoutuberAdya Chaudhary (VII)I
Mythological SagaKairavie Kapoor (VII)

Jiya Mohan Katlu (VII)

Navya Gaur (VII)

Vanshika Raina (VII)

Vritti (VII)

Yoana Gawri (VIII)

Spraha (VIII)

Aditi Singh (VIII)

Advika Nair (VIII)

 

III

AUGUST 2021- JAN 2022

  1. Cyber Buzz (Amity International School- 43)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
28.07.21E- brochureJemimah DasVI II
  1. Snapshots 2.0 (BBPS, Noida)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
 

 

07.08.21

 

 

Cultural Photography

 

 

Rohan Bishnoi

 

 

VII

 

 

I

07.08.21Abstract HuesAman SinghIX II
  1. MI Fest (Amity International - 46)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
23.08.21Rhythmic FantasyPriyanshi Nayak IIII
  1. Pulse 2021 (BBPS, Gangaram)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
20.08.21Mesmerizing MadhubaniArjun RanjanIIIIII
  1. Explorika (BBPS, Rohini)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
17.08.21Sachitre ReportingJanvi TomarXII
  1. Aagaz (BBPS, Khargone)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
23.08.21Creative HandsVibhi Thakur         IXII
23.08.21UdaanDiksha ShuklaIXSpecial Innovation Award
23.08.21Global ReportersKritika Joshi

AAkriti Mathur

X

IX

Special Jury Award
  1. Exploravision (BBPS, Dwarka)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
30.08.21Trendy ThreadsArpan SingIII
  1. Matheletics (DPS, Gurgaon)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
24.8.21Math RelevanceAdvik DuttVI Special Jury Award

 

  1. Zenith (BBPS, Pitampura)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
20.08.21Dazzling MarinettesAgrima GuptaIII
  1. Meraki (Raman Munjal, Vidya Mandir School - GPSC) 
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
09.10.21Regard before you discardNavika Jain

 

VII III

 

09.10.21A Confluence of past and present Diya

Ridhima

 

 

IX

X

II
  1. Swapnil Rang 2021 (Lions Public School)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
18.10.21Swarang - A Musical ToneAditi YadavVI I
  1. Photography Contest (CCA School -GPSC)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
22.10.21Photography(Through the lense) 

Khushi Singh

XIIII
  1. *Rhapsody (BBPS, Indraprastha)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
25.10.21ShaktiJahnavi Jha

 

VII III
25.10.21Zero HungerAnshu KumariIX III
  1. Reverberation (BBPS, Noida)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
20.10.21Sudoku 

Anshul Sharda

 

VIII III
  1. Melodies of Nature (S.D. Adarsh Vidyalaya)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
27.11.2021

 

Taal se taal

 

Ekish Sharma

 

    VII III
27.11.2021

 

Fancy dress

 

Shreyanshi Gupta

 

        IIII
  1. Abhivyakti (BBPS, Gadarwara)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
28.11.2021

 

Taal Naad

 

Sunny

 

     VIII III

 

  1. Consonnance (BBPS, Pitampura)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
06.12.2021

 

The Green Proclaimer

 

Reyansh Nirwal

Aadya Taneja

 

IV

IV

II
  1. Kaizen (HDFC School, Gurgaon)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
06.12.2021

 

Code it

 

Yuvraj

Sparsh Aggarwal

 

XI

XI

III
  1. Mathemania- The Math Fest (DAV-14)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
30.12.2021

 

Geometrocity

 

 

Kanak

Khushi

Vaanya

 

IX

IX

IX

I
  1. Concours de Maths (Blue Bells Public School)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
17.01.2022

 

Math a Tale

 

Shreyanshi Gupta

 

III
17.01.2022

 

Chirping numbers

 

Anika Jindal

 

PSII
  1. La fete de la langue (Blue Bells Public School)
DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASSRESULT
21.01.2021

 

Geeta Gyan

 

Netra Jaitly

Ekisha Sharma

 

VIIII
21.01.2021

 

Creative Photography

 

Rohan Bishnoi

 

VIII
21.01.2021Ad Mad ShowVriti GandotraVIIII

APRIL 2021- AUGUST 2021

To take part is what counts in competitions and lessons of victory and defeat are what we get in return. The competitive environment was sufficiently created through Inter-school. Here are the results:

World Art Day – an Interschool online completion organised by BBPS, Jharli.

DATEPATICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTION

 

RESULT
09.04.21Five Senses1- Shivanshi Negi        IX A      II

 

Rhythmic Raga – Online Music and Dance Fest organised by AMITY INTERNATIONAL SCHOOL - 46

 

DATEPATICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
17.04.21

22.04.21

Western Instrumental

Solo

 

1 - Prateek Rai (Keyboard)

2- Sparsh Agarwal (Drums)

X

X

     III

       II

 

 

"Expressions - 2021" - an Inter School Online Competition organised by BBPS Briz Vihar, Ghaziabad.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
18.04.21Know Thy ScientistAnshu Kumari     IX A       I
18.04.21PeinturesVaanya Gulati    IX C       I
18.04.21Avant-GardeTeam A      II

 

GPSC Goonj-An online International cultural fest 2021 organised by DPS Sector-45

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
21.04.21Doodle Art - OfflineVaani Dhiman

 

IX B       III
22.04.21A picture is worth thousand Words - Online

 

Vanya Bansal

 

VI CIII
21.04.21Dhwani - Music Offline

 

1- Netra Jaitely

2- Aayan Katyayan

3- Pratishtha

4- Khushi Nayak

5- Sristi Sansmriti Jha

6- Piyush Yadav

VIII B

IX B

IX C

IX C

IX C

VIII C

II
21.04.21Shutter Surprise Photography  - Offline

 

Vansh Gupta

 

VII BI
21.04.21Cinematic wonders - Film making

 

Vani Sharma, Class-9B

 

IX BI

 

 

WORLD ENVIRONMENT DAY - an Online Competition organised by Jyophys- The Learning Centre.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
05.06.2021

 

Poster making Competition

 

 

Vanya Bansal

 

VI CIII
03.06.21Online Quiz on ‘Environment’Ridhima      X A      I

 

RAAZMATAZZ – an Online Interschool Competition organised by Sherwood Convent.

School.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
24.06.21Music - O - Mania

 

1.  Sarang Dhiman

2. Pratishtha Priyadarshini

3. Khushi Nayak

4. Sristi Sansmriti Jha

5. Tanishka Chaudhary

X B

IX C

IX C

IX C

XI A

II
24.06.21Cinematography

 

Vani Sharma

 

IX BI

 

Parichay – an Online Interschool Competition organised by Maurya International School.

 

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
6.08.21Dubbing1.  Navish Jayant Arya

2. Kritika Pandey

4. Jitaksh

5. Rakshita Yadav

III

III

III

III

III

II

 

 

Pratibimb – an online Interschool Competition organized by G.D. Goenka Public School.

 

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
14.08.21Reconnoitre1 Shiwanshi Negi

2. Aayan Karyan

3. Tannu Sharma

IX

IX

X

I
14.08.21First Preneurs1. Gayatri Pashupati,

2. Vedant Batra

3. Kanisha

XII

XII

XII

III

 

 

Dynamix – an Online Interschool Competition organized by DPS Maruti Kunj.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTIONRESULT
19.08.21Story WritingAdya ChaudharyVIII
19.08.21Poem CompositionAshima ShardaVI
19.08.21Kavita LekhanAanya JoshiIVII

 

SR. NO.DATE OF COM.PARTICULARSPARTICIPANTSCLASS&

SECTION

RESULT
1.05.12.2020'Bit Bytes' An Inter School Competition organised by BBPS, Ludhiana

 

Event - I

Category B

 

 

 

 

 

Event - II

E- communique

 

Category B

 

Category C

 

 

Event - III

Object d' Art

 

 

 

 

 

 

Janvi Tomar

 

 

 

 

 

 

 

 

Parth Verma

 

Tamanna Yadav

 

 

 

Siddharth Gupta

 

 

 

 

 

IX

 

 

 

 

 

 

 

 

X A

 

XI B

 

 

 

XI C

 

 

 

 

THIRD

 

 

 

 

 

 

 

 

SECOND

 

THIRD

 

 

 

FIRST

2.12.12.2020"UNEXPLORED REALMS"

GPSC INTER SCHOOL SCIENCE CONVENTION organized by CCA School, Gurgaon

 

Event - 1

SciArt Splash

Topic - Living in Outer Space

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adya Chaudhary

 

Sidharth S

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V B

 

IV B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIRST

 

THIRD

 

3.18.12.2020'MATHEMANIA - THE MATH FEST ' organised by D.A.V. PUBLIC SCHOOL, Sector 14, Gurugram.

 

Event - III

Mathe - String

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyom Singh Rajput

 

 

 

 

 

 

 

 

IX B

 

 

 

 

 

 

 

 

THIRD

 

 

4.19.12.2020'आROH' 2020 An Inter School Competition organised by BBPS, Nabinagar.

 

Event - I

Mudraakar

 

Event - II

Little Scientist

 

 

 

 

 

 

 

Vanya Gulati

 

 

Netra Jaitly

 

 

 

 

 

 

 

VIII C

 

 

VII B

 

 

 

 

 

 

 

THIRD

 

 

THIRD

 

5.29.01.2021'TINKERFEST 2020-2021' An Inter School Online Competition organised by DAV PUBLIC SCHOOL, SECTOR - 49, GURUGRAM.

 

Event - Arduino

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ansh Mittal

Anshu Kumari

Adya Chaudhary

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII B

VIII A

V B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THIRD

 

6.02.03.2021'Prayaas : EK Kadam' An Inter School Competition organised by BBPS, ROHINI.

 

Event - I

Fancy Dress : My Dream Gadget

 

Event - II

Story Narration: I wish I could......

 

 

 

 

 

 

 

Reeana Thapa

 

 

 

Mahasri Alagarsamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I B

 

 

 

I B

 

 

 

 

 

 

 

 

FIRST

 

 

 

THIRD

 

 

 

To take part is what counts in competitions and lessons of victory and defeat are what we get in return. The competitive environment was sufficiently created through Inter-school and Inter-house competitions. Here are the results:

 

EXPLORIKA 2020 - array of Interschool online completion organised by BBPS, Rohini.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTION

 

RESULT
17.08.2020NEWS NOWNaveesh AryaII-AII POSITION

 

"PARTHENON - 2020" - an Inter School Online Competition organised by Blue Bells Public School, Sector - 10.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTION

 

RESULT
22.08.2020Artist Abode

Verse Vs Verse

Vaani Dhiman

Sristi Sansmriti

VIII-B

VIII-C

III

I

 

'XAVENIUM 20 - Do the Impossible' - an Inter School Online Competition organised by St. Xavier's High School, Gurugram.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTION

 

RESULT
29.08.2020Poster MakingParth GoelII-BI POSITION

'EXPLORA VISION - Unlocking the Locked Talent' - an Inter School Online Competition organised by BBPS, Dwarka.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTION

 

RESULT
06.09.2020UNA IN DIVERSITATEAarav MehtaIII-AIII

POSITION

 

'SPLASH 2020'- an Inter School Competition organised by BBPS, JHARLI.

DATEPARTICULARSPARTICIPANTSCLASS & SECTION

 

RESULT
10.10.2020BIB & TUCKERLaishaPP-AII

POSITION

 

VENUE : BAL BHARATI PUBLIC SCHOOL, GH MARG

Date

 

Name of The EventClassStudents ParticipatedResult
08.05.19Sursangam – Bilingual Folk DuetIVAvya

Aditi

First Position
Creative Hands – Pot DecorationIV-VPriyamvada

Shrujana Dinda

First Position
09.05.19Vande Matram – Bhakti Geet Gayan PratiyogitaVIIIParth Verma

Kanishk

Lekhni

Vaanya

Sarang

Third Position
10.05.19Sociotisement – Advertisement with a Social CauseVIIVaani Dhiman

Yashvi Solanki

Diya Maharishi

Aakriti Mathur

Jeevika

Second Position

 

 

 

INTER SCHOOL PAINTING COMPETITION

VENUE : BHARAT RAM GLOBAL SCHOOL, SEC. 86 GURUGRAM

DateName Of The EventClassStudents ParticipatedResult
03.04.19Painting Competition – ‘Mama Earth’VIIShivanshi NegiConsolation Prize

 

 

INTER SCHOOL MATHEMATICS QUIZ

VENUE : D.A.V PUBLIC SCHOOL SEC-14, GURUGRAM

 

DateName Of The EventClassStudents ParticipatedResult
19.12.18Math Wizard

 

Eagle Eye

IX

 

XI

2

 

2

Participation

 

Participation

 

SKILL EXUBERANCE

VENUE : BAL BHARATI PUBLIC SCHOOL, ROHINI

DateName Of The EventClassStudents ParticipatedResult
21.12.18E CanvasVIII2I
Pic – O - MaxVI - VIII2Participation
Cod the BotVIII4Participation
Tech Story WitVI -VII2Participation

 

 

CBSE REGIONAL SCIENCE EXHIBITION 2018-19

VENUE : DAV PUBLIC SCHOOL SEC 49, GURUGRAM

Date

 

Name of The EventClassStudents ParticipatedResult
29.01.19Science Exhibition – GPS Enabled DustbinXSourav Verma

Priyanshi Jangra

Participation

 

THE NU INNOVATORS CHALLENGE 2018

VENUE : NIIT NEEMRANA

Date

 

Name of The EventClassStudents ParticipatedResult
30.01.19New Innovations from StudentsXIYashika Yadav

Prakhar Sharma

Saurav Verma

Participation

 

LAGHU NATIKA(SWACHH BHARAT MISSION)

VENUE : K.V NSG, MANESAR

 

Date

 

Name of The EventClassStudents ParticipatedResult
 

30.01.19

 

Laghu Natika

 

VI - IX

 

10

 

I

 

 

 

GPSC INTER SCHOOL SCIENCE CONCLAVE

VENUE : CCA SCHOOL, GURUGRAM

DateName Of The EventClassStudents ParticipatedResult
29.08.18Unexplored RealmsIX - X4Participation

 

 

NATIONAL SAFETY SCIENCE CAMPAIGN 2018

VENUE :

DateName Of The EventClassStudents ParticipatedResult
31.08.18National Science Safety QuizIX - XII4Selected for Zonal Round

 

LANGUAGE FEST

VENUE : PATHFINDER GLOBAL SCHOOL, PATAUDI

DateName Of The EventClassStudents ParticipatedResult
31.08.18Story NarrationIV - VShrujana Dinda   IV

Nischala Jha         V

First Position

Second Position

VI - VIIIShivanshi Negi   VI

Prachi Dangi      VII

Nandini Duhan   VIII

First Position

Second Position

Third Position

Grammar QuizIV -VBhaveesha Sood   IV

Darsh                     V

Participation
VI - VIIIAakriti Mathur     VI

Khushboo Yadav  VII

Lavanya Sharma   VIII

Second Position
SpellathonIV - VDhruv Agarwal   IV

Prakhar Chandrayan  V

Second Position
VI - VIIIDevaditya Kakkar VI

Meghna Bajetha  VII

Parth Chandrayan VIII

First Position

 

 

 

PULSE 2018

VENUE : BBPS, GRH MARG, DELHI

DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
09.05.18Inter School Crowning Glory CompetitionIII CJiya Mohan Katlu

Tanuj Yadav

IInd Position
11.05.18Inter School Science Quiz (Master Mind)VIII BMalhar Joshi

Nandini Duhan

Tanishka

IIIrd Position

 

Students from classes VII and VIII participated in different activities like Face Painting, Pop Card, English Declamation, Sanskrit Shlok Recitation held at Meenakshi Public School, Gurgaon on 28 July 2018.

 

RACHNA 2018

VENUE : BBPS, GRH MARG, ROHINI

DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
26.07.18Explore the NatureVIIIAryan Pundir

Sparsh Aggarwal

Ist Position
Grammarian SongIV - VAbhinav Ghanges

Anshul Sharda

IInd Position
On AirXAmaan Khan

Khushi

Nalini Dhiman

Divyansh

Priyanshi

IIIrd Position
E- GraphicomXI C

XI A

Suhani Duhan

Abhay Singh Bisht

IInd Position
04.08.18Mask Making with LED LightsIXSneha

Akshita

IInd Position
Nukkad NatakVIIIAryan Pundir

Divya

Kavya Sharma

Dhruv Mendiratta

Tamanna

Shivanshi Negi

IInd Position

 

 

 

 

Jiya Mohan Katlu and Tanuj Yadav of class III got IInd Position in Inter School Crowning Glory Competition (Pulse 2018)  organized by BBPS GRH Marg from Malhar Joshi, Nandini Duhan and Tanishka of class VIII B got III position in Inter School Science Quiz (Master Mind) Competition held by BBPS GRH from

**During the period December to March students from different classes participated in various Inter School Competitions. Some are as follows

  • Suhani Duhan and Meetali Verma of class X got IInd Position in Inter School Social Science Quiz Competition organized by S D Adarsh Vidyalaya, Gurugram
  • HECS(Heritage Education and Communication Service) organized an all India Poster Making Competition ‘Route to Roots’ from classes VI to IX. Three students participated in this competition.
  • Bharat Ram Global School organized an Inter School Story Telling Competition in four different categories. Nandini Alwani of II B got second position in Category 3.

In category 4 our students were First Runners Up for ‘One Act Play’.

  • Brain Bee quiz competition on Neuroscience was held at Medanta – The Medicity Hospital in which two of our students participated. The girls reached the semifinals.
  • Short Story Telling Project - a library task force activity was organized by BBPS Pitampura in which 16 stories were sent in different categories.

**During the period October to December students from different classes participated in various inter school competitions. Some are as follows

  • Road Safety Quiz (School round) was held on 08.11.17 in the premises for classes III to XII. 9 students from various classes qualified for the next level.

 

LevelName of StudentsClass
Level 11.      Prakhar Chandrayan

2.      Devaditya Kakkar

3.      Krishiv Mishra

IV

V

V

LevelName of StudentsClass
Level 21.      Divyanshi Ghangas

2.      Parth Verma

3.      Naman Jain

VI

VII

VII

Level 31.      Nalini Dhiman

2.      Amaan Khan

3.      Divyansh Badaliya

IX

IX

IX

 

  • DPS Sushant Lok organized nCrypt IT Symposium-2017 fest under which our students from classes VII to XII participated in various activities like  nCinema, nCreate, eNigma, nQuest, nXpress, nOblivion.
  • World Heritage Week was celebrated from 19 Nov to 25 Nov at Humayun Tomb. 9 students from classes V and VI participated in Drawing Competition and 5 students from class VII B took part in Heritage Quiz organized by Archaeological Survey of India. Parth Chandrayan got Ist position in Heritage Quiz.
  • GD Pro- Communicate to win was held by Manav Rachna International School. 47 schools from North Zone of India participated in this event. From our school 20 students participated in the event. Three students Suhani Duhan and Mitali from class X and Aakriti from class XI qualified for the finals, which were held on 14th December 2017.
  • Lavanya and Ayush from class IX and X respectively got IInd Position in Science Quiz Competition on 02.12.17 at SDAV Public School, Gurugram.
  • Annual Inter School Painting Competition organized by HT Pace was held on 05.12.17 at India Gate Lawns, New Delhi. 4 students from junior and senior category participated in this event.

PARICHAY – THE TALENT BUZZ

VENUE : THE MAURYA SCHOOL, GURUGRAM

DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
02.09.17Shock Jock - Radio JockeyI BKavya Gupta

Yukti Rana

IInd Position

 

 

LANGUAGE FEST - 2017

VENUE : PATHFINDER PUBLIC SCHOOL, PATAUDI

DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
02.09.17Hindi Charitra ManchanIII - VAkshobhya    IV A

Khushi            V B

Shrujana        III A

Ist Position
Debate : NCERT Books vs Reference BooksIXSaumya Vats    IX

Shamini Yadav IX

Punya Kakkar    X

Saumya Vats

Best Speaker Against the Motion

  • RACHNA 2017VENUE : BBPS ROHINI 
    DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
    17.07.17E FlyerXI - XII

     

     

    Anubhav Das XI

    Pallavi Yadav XII

    IInd Position
    27.07.17Puppet MakingVIIIRadhika     VIII A

    Navya        VIII A

    I  Position
    Brands ki AdalatXIDev Yadav          XI

    Anshu                 XI

    Malvika Ahirwal XI

    I  Position

     

     

    TRAINING THE TRAINER

    MEDANTA THE MEDICITY, GURGAON

     

    DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
    25.07.17Poster Making CompetitionIX & XKashish Gulati (X)

    Ira Yadav (IX)

    IIIrd Position

     

     

    GENESIS : HEALTH AND WELLNESS PROGRAMME WEEK

    BLUE BELLS SCHOOL, SEC-10 , GURGAON

     

    DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
    18.08.17Debate CompetitionIX - XIISuhani Duhan  X

    Punya Kakkar  X

    B. Subashree XI

    Ist Position in Best Speaker for the Motion

    Ist Position in Best Speaker against the Motion

     Best Team

     

    INTACH INDIA HERITAGE QUIZ 2017

    G D GOENKA PUBLIC SCHOOL, SEC-48, GURGAON

     

    DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
    18.08.17Heritage QuizVII - XAayushi Sharma

    Prakhar Sharma

    Parth Chandrayan

    Akshita Sharma

    Participation

     

    PULSE 2017VENUE: BBPS, GANGARAM

     

    Students of BBPS Manesar has participated in different activities like Reminiscing Romance, Dancing Spatula, Lok Darpan, School Preneurs,  Fringe Festoon, Deft Fingers, Has Parihas, Green Home, Jhankar, Timeless Charmers, A Dramatic Presentation.

    The achievements are:

    DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
    Deft FingersVVani Sharma

    Vaanya Gulati

    First Position
    Has ParihasVII - VIIINivedita Singh

    Priyanshi Jangra

    Khushi Mittal

    Mahar

    Aryan Pundir

    First Position
    JhankarII - IIIShrujana

    Aditi

    Second Position
    A Dramatic PresentationVI - VIIShivanshi Negi

    Prakhar

    Nikita

    Kanak Jangra

    Aniket Aggarwal

    Aakash Vats

    Anagha Burra

    First Position

     

     

DateName of the EventClassNo. of Students ParticipatedResult
20.01.16अखिल भारतीय हिंदी ओलिंपियाडI - X550Sarita Yadav X
Malvika Ahirwal IX Gold
Leena Gaur VIII Medal
Radhika Sharma VI
Vani Sharma III
Khushi DAgar II
International English OlympiadI - XII63Yashvi Solanki III B
International Rank 6
Got cash prize of Rs. 1000 / and
Zonal Bronze Medal
Devaditya Kakkar III B
International Rank 17
Got cash prize of Rs. 1000 / and
Gold Medal of Excellence
DateName of the EventClassNo. of Students ParticipatedResult
20.01.16International English OlympiadI - XII63Parth Chandrayan V A
International Rank 50
Got cash prize of Rs. 1000 / and
Gold Medal of Excellence
Rohan Kevin Broach XII
International Rank 461
Got cash prize of Rs. 1000 / and
Gold Medal of Excellence
14.02.16National Science Olympiad (Level II)I – XII06Hrishit Yadav
International Rank 145
Got cash prize of Rs. 1000
National Maths Olympiad (Level II)I – XII07Participation
National Cyber Olympiad (Level II)II – XII02Participation
  • Students from BBPS Manesar participated in QUIZ COMPETITION ON ROAD SAFETY held at Govt. School, Kherki Daula. Leading schools from Gurgaon participated in the event organized jointly by Traffic Police (Gurgaon) and the Directorate of Education (Gurgaon). Students (Nalini Dhiman, Jatin Sharma and Shubham Rathore) got second position after clearing two rounds of elimination. Prize distribution ceremony was held on 13 Feb. 2016 at Tau Devi Lal Stadium. The students got a Tablet, school bag, a certificate and a medal each. The school also got runners up trophy.
  • Students of classes VII to IX attended the Green Schools Programme Awards’ Ceremony on 23 Feb. 2016 at Stein Auditorium, India Habitat Centre organized by CSE (Centre for Science and Environment). Out of 550 schools BBPS Manesar got 32nd position under Green School Category.
ActivityVenueStudents ParticipatedPosition
Drawing Competition conducted by SUBHAG Foundation

(Dated: 12.Nov.2016)

Dilli Haat, Janakpuri

 

 

Ridhi Yadav –II B

 

I
Drawing Competition organized by Traffic Police, Haryana.(Dated:29.Nov.2016)Nehru Stadium, Gurgaon.Yash Yadav- VI A

Kashish Gulati- IX

Ira Yadav -IX

 

------------
Quiz on World HeritageArchaeological Survey Of India, Red Fort, Delhi.Kanishka Dhiman- X

Ojas Pande-IX

Panya Kakkar-IX

Shaina Yadav -IX

Parth Chandrayan – VI A

 

 

 

 

 

II (Parth Chandrayan)

  • Rohan Kevin Broach of Class XII has been selected as a ‘School Representative’ by TED (Technology, Entertainment and Design). The event (TEDx Youth) was hosted by Delhi Public School, R K Puram. As part of the core organizing team Rohan’s job was to select speakers, resolve disputes and address queries.
  • Inter School Quiz Competition
    Venue : Zorawar Hall ,nsg Campus, Manesar
DateName of the EventClassStudents ParticipatedResult
18.04.15Quiz CompetitionX - XII2III Prize
The school got a gleaming trophy and the students got
Rs. 1000/- each, along with books and certificates
  • Students from BBPS Manesar participated in ‘RACHNA 2015’ held at BBPS Rohini from 11.08.15 to 13.08.15 The activities were - Juggle the Jingle, COMDESIGN: Designing a comic strip, Tuxing the book, Ikebana, Comic world, Scientific Illusion, Docudrama, Ecomania, Sur-Taal (group song competition).
    Ira Yadav (VIII) and Riya Yadav (VII) got Ist Position in Ikebana.
  • Students from class V to X participated in different activities of Inter School Literary Festival held at Amity International School, Sec-46. They participated in वाद विवाद - किशोर न्याय संशोधन बिल बIल अपराधो में कमी लाएगा, कल्पना की रंगीन उड़ान, Online Articolo Scrittura (Online Article Writing) , Novella (On line Story Writing), Sur Le Ligne Essai (Online Essay Writing) , The Quest.
  • Three students from class X participated in QUIZ THAILAND 2015 held on 07.08.15 at Sri Sathya Sai International Centre, New Delhi.
  • In the ‘CBSE Expression Series’ on Shivram Hari Rajguru, Major Dhyan Chand and Govind Vinayak Karandikar held from 26th to 27th August 2015,
    Two students Tanaya Sherekar (Class V) and Amrit Raj (Class VIII) have got commendation certificates and cash prizes of Rs. 2500 each.
  • To pay homage to the great personalities of India for their contribution in their respective fields, the ‘CBSE Expression Series was conducted on 11th – 12th September 2015 on M. Visvesvaraya and M. S. Subbulakshmi’.
  • Rakshak Yadav of class VIII has got a commendation certificate and cash prize Rs. 2500 for his article on M. Visvesvaraya.
  • As part of Hindi Week Celebration, अंतर विद्यालय रचनात्मक प्रतियोगिता was held in Rabindranath World School, Gurgaon on 17th September 2015. Students took part in the following activities:
    कविता पाठ प्रतियोगिता (M I), फैंसी ड्रेस प्रतियोगिता (M II), हिंदी सामूहिक कविता पाठ प्रतियोगिता (Class I & II)
    Shubhodeep Dutta and Pihoo Pahuja of M-II enacted Dronacharya and Eklavya. They got IInd position in Fancy Dress Competition.
  • Ramakrishana Mission organized a QUIZ COMPETITION on the ‘Life and Teachings’of Swami Vivekananda. Two Students Smriti Negi from class X and Anupam Pandey from class VII qualified for level II.
  • Students from BBPS Manesar participated in different activities held at Starex International School on 27.11.15.
    • Soumya Vats and Nalini Dhiman from class VII got Ist and IIIrd prize respectively in Elocution.
    • Smriti Negi from class X got IIIrd position in DEBATE COMPETITION on topic ‘Fear is the only key to success’.
  • Students from class V to X participated in PAINTING COMPETITION held at India Gate on 01.12.15.. The event was organized by HT Pace.
  • Students from BBPS Manesar participated in QUIZ COMPETITION ON ROAD SAFETY organized by Traffic Police, Gurgaon in association with Directorate of Education. Leading schools of Gurgaon participated in the competition. Our school team comprising Nalini Dhiman (VII), Shubham Brijesh Rathore (VIII) and Jatin Sharma (VIII) got the second position after emerging victorious in three rounds of quizzing.
  • Students of classes V and VII participated in ESSAY WRITING COMPETITION held on 18th November at National Museum of Natural History.
  • World Heritage Week was celebrated from 19th to 25th November. Kashish Gulati got IIIrd position in PAINTING COMPETITION organized by CUCAI.
  • Shaswat Srivastava and Subhashree from class IX participated in CBSE REGIONAL LEVEL SCIENCE EXHIBITION and presented their project on Resource Management – Conservation of Bio Diversity in Aravali Hills.
  • Anupam Pandey (VIII), Punya Kakkar (VIII), Aditya Balakrishnan (VIII) and Subhashree Balakrishnan (IX) participated in INTACH HERITAGE QUIZ held at G D Goenka Public School on 22nd December 2015.
WhatsApp-Image-2024-06-07-at-9.01.13-AM
« of 2 »